web design

Co je to UX design a proč je web design tak důležitý?

Obecně lze říci, že UX design ve webovém prostředí je návrhářský proces předpokládaných interakcí uživatelů na vašich webových stránkách a e-shopech. Web design s UX tedy úzce souvisí. Podle spousty výzkumů a analýzy mnoha dat pak lze vyvodit užitečné závěry o tom, jak by měl design webu vypadat. Měl by být originální, ale ne komplikovaný aby uživatelům neházel klacky pod nohy při procházení webu, e-shopu a při vyhledávání informací. Více zajímavostí o UX designu můžete najít třeba zde.


web design

Ukázka klasického rozvržení základních ovládacích prvků (a „call to action“ prvků) webu na příkladu webu jednoho z našich klientů.


Web design a důležité základy již při vývoji webu

Každý web design musí být v první řadě použitelný a užitečný, aby dokázal návštěvníky měnit na zákazníky. Neuvědomění si tohoto základu je podle našich zkušeností častá chyba spousty podnikatelů a živnostníků, kteří si web vytvářejí sami na dostupných platformách. Ať už na těch placených nebo těch zdarma. Více o těchto platformách pro vytváření webu si řekneme v dalším článku.

Spousta podnikatelů a živnostníků, kteří si sami vytvářejí web, neumí správně pracovat s texty, grafikou a ovládacími prvky. Nad tvorbou takových vlastních webů stráví spoustu času a nakonec jim toto úsilí nepřináší vůbec žádné výsledky.

Přesně toto je důvod, proč je dobré si nechat poradit nebo raději rovnou najmout spolehlivou agenturu, která navíc strukturu celého webu naplánuje tak, aby dával smysl jak z pohledu vyhledávačů, tak i vyhledávání samotného na základě správně zvolených textů pro SEO.

Podívejte se, jak weby a e-shopy připravujeme my. Stále ale platí, že sebekrásnější web a web design nemá na internetu šanci, když jej nikdo nenajde. Více o samotném SEO se dočtete v dalším samostatném článku.


Web design a nejčastější chyby

Nejčastější chyby jsou nevhodná slova, špatně formulované fráze, špatné rozmístění informací a obrázků, složitý a nepřehledný proces kontaktních informací, formulářů a nákupních košíků, nevhodně umístěných tlačítek atd. U spousty uživatelů webu je vypěstována již jakási „slepota“, která byla i dokumentována v článku „bannerová slepota„. Takový uživatel snadno přehlédne důležitý prvek Vašeho webu, když nebude tam, kde má být.

Pokud budete chtít s vývojem webu poradit, neváhejte se na nás obrátit, protože poskytujeme konzultaci zdarma!


Jak na web design aby web plnil své obchodní cíle již po spuštění?

Základní ovládací a orientační prvky každého webu jsou téměř totožné již se standardizovaným formátem milionů webů napříč internetem. Proto je důležité zachovat následující principy a příliš zbytečně neexperimentovat.

Dodržet pozici loga, barevnost, menu, strukturování podstránek a dynamických prvků webu i informací v zápatí, by mělo být hlavním základem každého webu, který umí prodávat služby nebo produkty. Vhodně rozmístit texty v ne příliš dlouhých odstavcích i designu používat správným způsobem tzv. „call to action“ prvky jako jsou viditelná tlačítka a odkazy přímo v úryvcích textu. Tyto základní principy můžete vypozorovat na profesionálních webech napříč internetem. Avšak převést tyto principy do praxe je u spousty projektů někdy velmi obtížné i pro zkušené vývojáře.

Důkladná příprava kostry webu a celé architektury vyžaduje spoustu zkušeností jako například stavba domu. Stavěli byste si dům sami svépomocí nebo se obrátili s důvěrou na odborníky? Web design hraje velkou roli při vývoji webu a je jeden z rozhodujících faktorů, jestli bude web úspěšný mezi konkurencí.  Analýza cílů webu ušetří mnoho problémů v budoucnu a přinese okamžité výsledky.

Více o této problematice se dočtete v našich dalších článcích o SEO a Jak vytvořit webové stránky.

Samostatnou kapitolou je i responzivita webu a zobrazení na mobilních zařízeních. O této tématice se dozvíte více v dalším článku. 

Ukázka podobností rozvržení základních ovládacích prvků webu a zachování ověřeného UX. Vše by mělo dokonale fungovat i při použití různých druhů web designu na míru.


Chcete se dozvědět více informací? Kontaktujte nás, poskytujeme konzultace zdarma!

Mohlo by Vás také zajímat

Důvěřují nám firmy i jednotlivci

Nevíte si rady?

Jsme připraveni Vám ihned pomoct. Ozvěte se nám a najdeme řešení.